Ar kredito “diržų suveržimas” neuždusins rinkų?

Ilgai svarsčiau, kaip pakomentuoti praėjusių poros savaičių neramumus pasaulio akcijų rinkose, tačiau už mane tai nuostabiai padarė šios savaitės The Economist, net kelietu straipsnių apžvelgęs įvairius problemos aspektus (vedamasis, kredito rinkos, bankų bėdos, įtaka besivystančioms rinkoms), kurie puikiai atspindi ir mano atsargiai optimistišką požiūrį.
Reziume galėtų būti toks:

 • kredito rinkoms šis šaltas dušas tik į naudą, nes pastaruoju metu paskolos buvo dalinamos pernelyg nerūpestingai;
 • bankams, hedge fondams ir išvestinių instrumentų rinkoms tai bus rimtas išbandymas, tačiau nors silpnesni bus priversti iškristi iš žaidimo, rimtos institucijos turėtų sėkmingai išplaukti, o kai kurie net pasinaudos proga pigiai įsigyti priverstinai parduodamo turto;
 • pasaulio ekonomikai (įskaitant daugumą besivystančių rinkų) tai neturėtų turėti gniuždančio poveikio, nes besivystančių šalių ekonomikos yra daug sveikesnės nei prieš 10 metų, o paklausa gerokai mažiau priklausoma nuo JAV vartotojų;
 • tikėtina, kad dėl aukštų tarptautinių užsienio valiutos atsargų (Kinija, Rusija, Artimieji Rytai) bei pastaruoju metu didelių bendrovių pelnų, kurie su kaupu padengia kapitalo investicijas, dabartinis “kredito suveržimas” (credit squeeze) neperaugs į ilgalaikį reiškinį, angliškai vadinamą “credit crunch” (gal kas pasiūlys gerą lietuvišką vertimą?).

Bonus: Tony Crescenzi, “5 Reasons There Won’t Be A Credit Crunch” – CNBC

Author: Donatas

Paklauskit tų, kurie mane pažįsta.

6 thoughts on “Ar kredito “diržų suveržimas” neuždusins rinkų?”

 1. O grandininė reakcija negali išsivystyti? Prisimenam, kad 2008’ais už didžiulius kiekius būsto paskolų amerikonai pradės mokėti normalias palūkanas. Taip pat tai, kad jau kuris laikas JAV santaupų didėjimas yra neigiamas. Ilgai taip kažin ar gali tęstis.
  Optimizmas (perdėtas?) dabar apėmęs viso pasaulio biržas. JAV indeksų kritimas gali ir kitur jį prigesinti. Taip pat ir NT pabrangimas visapasaulinis, irgi laikas būtų pasikoreguoti bent.
  Parašiau kiek nerišliai, bet manau, kad viską sudėjus kuriam laikui gali išbėgti meškos pasiganyti. Nors tai ko gero dabar būtų tik į sveikatą.

 2. Mindaugai, visiškai sutinku, kad JAV ekonomikai ir rinkoms tikriausiai ateina sunkūs laikai. Esminis klausimas, kaip tai paveiks besivystančias rinkas. Kad meškos išeis pasiganyti, tuom irgi neabejoju, tačiau ar poveikis bus fundamentalus (pvz., reikšmingai sumažėjusi produktų paklausa), ar psichologinis (ir dėl to – trumpalaikis). Kol kas būčiau linkęs statyti už antrąjį scenarijų.

 3. Bėda tame, kad psichologinis spaudimas gali lengvai paveikti fundamentalius rodiklius.
  Bet ilgoje distancijoje manau išsiskirs JAV ir besivystančių rinkų trendai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *