Ar Lietuvą išgelbės ES pinigai?

Vyrauja nuomonė, kad Lietuvai (ir naujosioms ES narėms apskritai) pergyventi sunkumus padės plūstantys ES paramos pinigai.
Praėjusią savaitę teko dalyvauti vienoje verslo atstovų diskusijoje, kur kalba sukosi apie (spėk iš 3 kartų!) krizę ir jos pasekmes Lietuvai. Įstrigo viena išsakyta mintis — pasinaudoti ES struktūrinių fondų parama darosi labai sunku, nes projektams reikia kofinansavimo iš nuosavų ar skolintų pinigų, o bankai, kaip žinia, gerokai “užsukę kranelius”. Taigi, gal “ES pinigai mus išgelbės” — tik dar vienas mitas? Įdomu būtų išgirsti su tuo susijusių žmonių komentarus.

Author: Donatas

Paklauskit tų, kurie mane pažįsta.

3 thoughts on “Ar Lietuvą išgelbės ES pinigai?”

 1. Neatsimenu šaltinio, bet girdėjau ir pritariu nesenai nuomonei, kad Lietuvos pusėje būtina švelninti paramos įsisavinimo sąlygas – vietoj projekto sąnaudų kompensavimo projekto pabaigoje buvo siūloma leisti naudotis ES pinigais eigoje, leisti jau apsvarstyto projekto rėmuose lengviau daryti projektų pakeitimus, didinti paramos intensyvumą.

  Šiuo metu galiojanti tvarka, kai paruoštą projektą vertina atitinkama institucija, tuomet suinteresuota įmonė eina į banką paramos, tuomet su banko garantiniu raštu pasirašo sutartį su NMA ar atitinkama įstaiga, tada pati + bankas daro projektą ir tik projektą oficialiai baigusi gauna paramą, kurią dažniausiai iškart atiduoda bankui yra tikrai sunki našta įmonėms. Dar reikia turėti omenyje, kad ES paramos gavimas riboja investicijas pagal jų socialinį patrauklumą, negalima investuoti pvz. į dėvėtą.renovuotą įrangą, būtina 5 metus po paramos gavimo atitikti sveiklo verslo rodiklius – tokius kaip D/E ratio, rizikuojant esant blogiems metams dėl patirto veiklos nuostolio prarasti paramą. Šiuo metu bankai net patys kartais pataria projektą vykdyti be ES paramos.

 2. “tokius kaip D/E ratio,rizikuojant esant blogiems metams dėl patirto veiklos nuostolio prarasti paramą”
  mega lolz. tu tik nebankrutuok ir viskas bus ok. ir neklausyk ka bobutes sneka…. atsiversk ir perskaityk taisykles/gaires… sugaisi tik 45min savo brangaus ir neikainuojamo laiko. Be to nevisi projektai pgl kompensavimo principa. Be to 2000-2007m etape nebuvo 80-90% paramos intensyvumo.

  padedu isisavint ES lesas nuo pat paramu pradzios. isties bankams prisukus kranelius… sunkiau gauti finansavima, ypac tam tikruose sektoriuose. Dar vasara bankai buvo drasesni… gaudavo ustatu nauja/nedeveta/nerenovuota iranga,us kuria sumoketa 50% kainos. Is paramos pareiskejo reikalaudavo tik 10% investiciju vertes. dabar jau reikalaujama turet 20-30%. Nenuostabu kad ŽŪPGF ir kt paskolu garantiju fondam zenkliai padidejo darbo. Katastrofiskai sumazejo priduodamu paraisku kiekis, skelbiami pakartotiniai surinkimai…. ko nebuvo pgl 2004-2007m BPD. Bet bankai negali visiskai usukt kranelio…nes tuoj prasides kalbos kaip mes nesugebame isisavinti ES paramos.
  Pirma kart per 9m. tokie silpni paramos administratoriai. kaip sunku diskutuot su projektu vertintoju,kuris pgl isilavinima yra siuvejas. Jau virs metu kai vertinamos paraiskos…. ir jas vertina ne pvz NMA specialistai…. o kaskokia nusamdyta firma…. is kt puses biurokratas-vertintojas turi but darzhove, nes turi pasirasyt po samdyto vertinti paraiskas eksperto isvadom.
  Yra firmu kurios butu nebankrutavusios… jei nebutu emusios paramos. del milijoniniu investiciju turi didinant pardavimo ir gamybos apimtis….
  Pas mus tiek daug kvailiu, kurie perka daikta vien del to kad jis 50-80% pigiau…nors to daikto jam visai nereikia….
  Pats asmeniskai gavau sapardo parama. tikrai nezinau ar rysciausi tam dar syk….

 3. na kaip kazkada, per viena seminara, klausiau Jusu ar tik nebus LT ES pinigai po 2013 metu akmuo po kaklu.Jus sakete, kad ne, bet deja tai manes neitikino, nes po 2013 mums jau patiems teks moketi inasus i ES biudzeta. o ta suma tikrai virsys net is ES ateinanciu pinigus… taigi mes mokesim jau daugiau nei gausim. be to ta parama kasmet gauti vis sunkiau ir sunkiau. teko syki pasinaudoti (apsodinant zeme misku)… patikekit… jau geriau buciau pats nusipirkes sodynuku ir pats su kastuvu juos pasisodones… jau treti metai kaip ramybes neturiu… o kompensavo tik sodynukus… uz darba mokejau pats…
  taigi ta ES parama.. tai is ES einantis trojos arklys… snd dziaugiames ir baliavojam… ryt verksim kruvinom asarom… Lt isgelbeti gali tik protinga valstybes politika, deja matant ka isdarineja musu 141 cirko artistas… pamastai, gal geriau jau jokio seimo, nei toks… mano nuomone jei atsakant tiesmukai. ES parama mitas…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *