Prieš kelias savaites Berkshire Hathaway vicepirmininkas ir Warren’o Buffett’o “dešinioji ranka” Charlie Munger gana griežtai pasisakė apie CDS, siūlydamas juos apskritai uždrausti (CDS, angl. credit default swaps – išvestinės finansinės priemonės, susietos su tam tikru skolininku – dažniausiai obligacijų išleidėju, kurios suteikia jų turėtojui išmoką, jei skolininkas nevykdo savo įsipareigojimų). Tuo metu buvau gerokai nustebintas tokio radikalaus pasisakymo, nes man, kaip laisvosios rinkos proponentui šalininkui, toks bandymas stabdyti finansų rinkos progresą atrodo nepriimtinas. CDS iš esmės veikia kaip priemonė apsidrausti nuo skolininko kredito rizikos. Juk negalime uždrausti gyvybės draudimo tuo parindu, kad kažkam gali būti naudinga ką nors nužudyti siekiant gauti draudimo išmoką. Šie Ch.Munger žodžiai juolab pasirodė keisti, turint galvoje, kad pats Berkshire Hathaway yra sudaręs ne tokių jau menkų išvestinių sandorių.
Vis dėlto, po kurio laiko už mano akių užkliuvo istorija su Kazachstano banku BTA, kuri privertė naujai pažvelgti į CDS keliamus pavojus. BTA bankas, kaip ir daugelis paveiktas kredito krizės, susidūrė su finansavimo sunkumais, tačiau kurį laiką sėkmingai vykdė savo įsipareigojimus obligacijų turėtojams. Kol vienas iš kreditorių – Morgan Stanley bankas – netikėtai nepareikalavo grąžinti jam suteiktos paskolos. Dėl šios priežasties BTA buvo priverstas paskelbti negalįs vykdyti dalies įsipareigojimų. Tai savo ruožtu leido BTA banko CDS turėtojams reikalauti išmokų. Viskas būtų lyg ir normalu, jei ne viena aplinkybė – pats Morgan Stanley turi didelį kiekį šių CDS. Rinkoje iškart pasklido gandai, kad tarptautinis finansų gigantas galėjo tyčia stumtelėti BTA į defoltą, siekdamas pasipelnyti iš turimų CDS. Gal vis dėlto CDS nėra tokie jau nekalti instrumentai?
Kaip ten bebūtų, vis dėlto abejoju, ar jų uždraudimas yra būtent tas vienintelis geriausias vaistas. Kaip ir kiekviena išvestinė priemonė, CDS turi dvi sandorio šalis – pirkėją ir pardavėją. Tam tikra prasme, tai yra savotiškos lažybos dėl skolininko galimybių grąžinti skolas. Jei CDS pirkėjui yra naudinga, kad skolininkas bankrutuotų, tai visuomet egzistuoja antra CDS šalis, kuriai toks įvykis neša didžiulius nuostolius. Manau, kad būtent pastarojo intereso dėka (o jį atstovauja ne kas kitas, kaip tie patys profesionalūs rinkos dalyviai – investiciniai bankai ir draudimo kompanijos), CDS rinka taps atviresnė ir skaidresnė, bus sukurtos taisyklės, kurios minimizuos piktnaudžiavimo riziką. Galbūt net senelis Čarlis būtų tuo patenkintas.

8 Responses to “CDS pavojai, arba Kodėl piktinasi senelis Čarlis?”

 1. Sarunas:

  Sveikas, smagu matyt atsigavusi bloga (ir klausyti LR 1 radijos ;) ).

  CDS pirkejai, reikia nepamirsti, noredami laikyti nuogas pozicijas turi didele rizika, kad rinka ims ir pajudes ne i ta puse, ir jie tures postinti collateral; CDS pardavejai taip pat sekmingai gali tokius nuogus pirkejus nuskalpuoti paskolindami tuoj tuoj defaultinanciam emitentui ir sukeldami CDS rally :)


  comment at 20. May 2009
 2. IDDQD:

  Įdomu. CDS rinkoje turbūt neretai galima įžvelgti interesų konfliktų.
  Beje, ne proponentas, o šalininkas ;)


  comment at 21. May 2009
 3. Donatas:

  ok, tebūnie šalininkas :)


  comment at 22. May 2009
 4. Ar devalvuosim litą? » #55:

  [...] frejus.lt: už nuorodą ačiū Rolandui CDS (Credit Default Swap) — reikalinga išvestinė priemonė, ar būdas manipuliuoti obligacij…? [...]


  pingback at 03. July 2009
 5. Spekuliavimas kredito rizikos apsikeitimo sandoriais (CDS) - Dar vieno analitiko svetainė:

  [...] tiesa, kartais CDS rinkoje būna ne itin gražių dalykų, ji nėra skaidri, joje daryti sandorius nėra lengva. Ir sutinku, jog pirma mintis, kaip uždirbti [...]


  pingback at 05. May 2010
 6. http://www.kostenloserkreditvergleich.pw/:

  ..“Except crime all over Europe is increasing.”But nowhere as bad as it is in the states, which also has a rising crime rate.“Perhaps you should increase your taxes and bribes to criminals, to keep you safe.”Nope, I’m an advocate of reducing taxes, cutting bureaucracy and handing out harsher sentences to criminals and to speed up deportations of foreign criminals. I also think it would be a good idea to re-instate the death penalty in Europe.


  comment at 06. January 2017
 7. kündigung kfz versicherung schreiben:

  I’m out of league here. Too much brain power on display!


  comment at 02. February 2017
 8. Maryland auto insuranc:

  Jeg brukte opp morsdagsgaven min umiddelbart (sove lenge…), sÃ¥ nÃ¥ var det godt med noen vakre ord! :DHa en flott dag i dag!


  comment at 01. May 2017

Leave a Reply


XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>