Facebook $50 mlrd. miražas

Jums gali tai nepatikti, jūs galite pavydėti, jūs galite piktintis, aimanuoti ir skųstis, bet faktas yra tas, kad Facebook praėjusią savaitę netiesiogiai įvertintas US$50 mlrd. Mark’as Zuckerbergas vėl visiems priminė, kaip smagu būti vertam 12 mlrd., kai tau tik 26-eri. Bet kas gi tas vertintojas, kuris taip nusprendė? Kai kas jį vadina “gigantišku vampyriniu kalmaru, savo čiuptuvais apsivijusį žmonijos veidą”, kiti – pavyzdiniu investiciniu banku, treti pridurs, kad šiais laikais abu apibūdinimai viens kitam neprieštarauja. Bet kuriuo atveju Goldman Sachs vėl pateko į antraštes, nupirkęs US$450 mln. vertės Facebook akcijų ir pasiūlęs dar US$1,5 mlrd. investuoti savo klientams. Privačiai. Ir tik tiems, kas galėjo pakloti bent US$2 mln. pirkiniui. Keletas dalykų šioje istorijoje sukėlė susidomėjimą.
Pirmiausia – kaina. Ar gali kompanija, kuri surenka 2 mlrd. dolerių pajamų (ne pelno!) per metus būti verta 50 mlrd.? Kas matė filmą The Social Network, turbūt atsimena herojų diskusijas, kaip šį šaunų projektą paversti pinigais. Ir ar išvis reikia tai daryti? Juk reklama nužudys tą šaunumą! Man regis, Facebook dar ir šiandien nežino “kas iš viso to išeis”. Jei nežino jie, tai kas žino? Goldman? Jų klientai? 25 metinių pardavimų kaina už neegzistuojančią viziją? Išties įdomu būtų pamatyti, kokius argumentus Goldman sudėjo į savo pasiūlymo dokumentą. Ir čia prieinam prie antros kontraversijos: paties Goldman Sachs investicijų padalinys atsisako investuoti į Facebook, argumentuodami aukšta kaina ir neatitikimu kientų interesams. Ar turėtime kaltinti Goldman Sachs už tai, kad savo klientams siūlo tai, ko nenori nuosavi pinigų valdytojai? O gal turėtume tik džiaugtis, kad pastarieji yra nepriklausomi nuo investicinių bankininkų? Kaip dažnai atsitinka investicinėse paslaugose, atsakymas yra kažkur “pilkojoje zonoje”. Visuomenė turbūt pernelyg dažnai pamiršta, kad bankas yra tik taprininkas ir jo tikslas yra uždirbti komisinius. Dabar ir ateityje. Ir kaip tik todėl niekas neturi tikslo išpjauti auksinius kiaušinius dedančias žąsis. Tačiau, ta riba tarp investicinės idėjos ir konsultacijos visada bus labai plonytė. Todėl, caveat emptor.

Share

Author: Donatas

Paklauskit tų, kurie mane pažįsta.

One thought on “Facebook $50 mlrd. miražas”

 1. Aš manau, kad Goldman Sachs savo investicija bando prisigretinti prie FB komandos ir taip gauti mandatą artėjančiame FB IPO, o ir grupelę FB darbuotojų, kurie taptų labai turtingi po IPO. Buvo rašyta istorija, kaip tuometinis Microsoft nenorėjo daryti IPO, o GS sugebėjo investuoti reikšmingą sumą, o vėliau ir prikalbino prie IPO, o jau tuomet gavo ir patį mandatą.

  Šiek tiek informacijos apie finansinę pusę, kuri neseniai buvo atskleista viršijus 499 investuotojus:

  The document also gave a snapshot of Facebook’s financial performance. The company, based in Palo Alto, Calif., earned $355 million on $1.2 billion in revenue during the first nine months of 2010.
  http://dealbook.nytimes.com/2011/01/06/facebook-on-track-for-i-p-o-questions-for-goldman/

  O čia gali susipažinti ir su pačiu GS laiško turiniu:
  http://www.businessinsider.com/here-it-is-goldmans-secret-pitch-letter-to-clients-on-facebook-2011-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *