Dar pavasarį visiems, kas norėdavo klausyti, sakiau, kad Rusijos akcijų rinka yra, ko gero, pati patraukliausia jei ne pasaulyje, tai Rytų Europoje. Akcijos buvo pigios, ekonomika kunkuliavo, nafta ir metalai brango, ir net naujasis prezidentas teikė daug vilčių, kad Rusija taps atviresnė užsienio kapitalui. Deja deja…
Šiandien Rusijos akcijos dar pigesnės nei pavasarį, tačiau kapitalas traukiasi iš šalies. Rusijos makleriai ir analitikai visa gerkle šaukia, kaip viskas beprotiškai pigu, bet šiandien Rusija nusipelno būti pigi. Ir pagrindinė priežastis, mano galva, yra išaugusi politinė rizika, kuri iki šiol buvo “nurašoma” skaičiuojant Rusijos akcijų rizikos premiją. Ir turiu galvoj visai ne Rusijos-Gruzijos konfliktą, kuris greičiau buvo pinigų atitraukimo katalizatorius, “paskutinis lašas”, kuris privertė vakariečius susimąstyti, kad Rusija galbūt nėra ta šalis, kurią jie norėjo įsivaizduoti. Politinė rizika šiuo atveju greičiau susiveda į tai, kad valstybė ir jos vadovai yra neprognozuojami, vietoj įstatymų galioja nerašytos ir retam vakariečiui suprantamos taisyklės, o V.Putinas vis labiau panašėja į Hugo Chavezą. Yukos, Shell, TNK-BP, Mechel… – istorija vėl ir vėl kartojasi. O dabar dar ir politinių santykių su Vakarais atšalimas.
Galima sutikti, kad įvykiai Rusijoje dažnai Vakarų žiniasklaidos nušviečiami vienašališkai, tačiau tai nekeičia esminio fakto – pinigai iš ten traukiasi ir greitai turbūt negrįš. Bent jau kol Rusija išliks užliūliuota didybės manijos ir jai bus nusispjaut į savo įvaizdį pasaulyje.
o iš ties įdomu, kiek tų pinigų Lietuvą priskiria tam pačiam regionui ar bent (gan pagrįstai), stipriai susijusios rizikos valstybe
Sveikas, Donatai,
Kartais asilankau, paskaityti pacio samprotavimu, ypac kai reikia spresti kur pinigelius deti :)
O del Rusijos sutinku, tik noreciau pridurti, kad as asmeniskai is jos pasitraukau pries prezidento rinkimus, t.y. “kol paaiskesi politinis fonas”, bet taip kol kas ir negrizau, nes:
1. daugelis prziumavo, kad Medvedevas stabilumo garantas ir kad tes Putino linija, buktai “Putino statytinis”. As asmeniskai laukiau jo pirmuju strichu – ir stai mes juos turim.
2. Juo lab kad prie viso to lydima sneka kad Rusija “grizta i tarptautine arena kaip supervalstybe”. Manau tai reiskia naujas zaidimo taisykles, – kokios jos reikia laukti ir ziureti.
3. Putino vaidmuo man klaustukas, – cia jis pareiskia, kad naftos eksportui mazins mokescius, cia kitas miinistras pareiskia, kad ribiatos pamirskite. So…
4. Medvedevas – Gaspromo exvadas, tad manau kad jis tikrai niekeno nera statytinis ir turi savo isivaizdavima apie ekonomine tvarka.
5. Ir apskritai turint omenyje kaip i valdzia atejo Putinas, Medvedevas, ir kiti funkcionieriai, galima uzduoti retorini klausima ar apskritai kas zino kas teno ko statytinis. O jei kas zino, tai ar jis ramiai miega :D
Bet del pinigeliu ir Rusijos, vistik Donatai manau, kad atsiras loseju, kurie statys ant sios kortos (ir tai gali buti labai rimti zaidejai), nes juk reikia atsilosti taip ilgai pralosinejant, tap sakant, – va bank.
po siandienos ivykiu Rusijos birzoje, viskas dar niuriau atrodo…
Ir as pasitraukiau pries rinkimus… koks izvalgumas ;)
O kodėl tau nepadarius taip, kad per google reader’į galėčiau skaityti visą tavo tekstą be būtinybės eiti į puslapį?
Čia tik vieno plugin’o reikia ir tiek. :]
p.s.
jei nežinai kokio, parašyk , patikslinsiu pavadinimą.
O ar nemanot, kad už visas jūsų rizikas jau sumokėta?
Mano galva, į akcijų kainas šiuo metu Rusijoje jau įskaičiuota Mechel istorija, konfliktas su Gruzija, ekonomikos lėtėjimo scenarijus ir bendra finansų sistemos krizė. Politinė rizika buvo pasiekusi aukštesnį lygį istorijoje su Mechel nei su Gruzija, bent jau aš taip galvoju iš verslo pusės. Raskite man panašių valstybių, kurios biržoje į akcijų kainas būtų įskaičiuota tiek daug rizikų.
Taip, rizikos galbūt jau įskaičiuotos į kainą (turint galvoj, kad akcijos nuo šito straipsnio parašymo dar atpigo), bet tai nereiškia, kad rinka yra pernelyg nuvertinta. Be to, labai abejoju, ar artimiausiu metu pasaulyje atsiras tiek laisvų pinigų, kad jie norėtų vėl plūstelėti į Rusiją.
http://www.frejus.lt
2008-09-26 16:54 :: Parašė Donatas
Wow! Tuo tarpu Snoro EUR obligacijos kotiruojasi po 18% metinių! Ir iš kur pas žmones tiek drąsos?..
is cia : http://www.blogas.lt/fin/423963/14-procentu–jega.html
Donatai, ka turejai omeny? Ar drasus tie kurie perka junk eurobondus su 18% yieldu, ar tuos kurie perka tuos pacius tik (LTL) su 7% yieldu? Ar ir tie ir tie? :)
antique,
Turėjau galvoj tuos, kurie turi drąsos (ar įžūlumo) leisti mažmeninius bondus su 7% palūkanom, kai eurobondai prekiaujasi su 18%.
Supratau. senas lietuviskas biznis – “isdurk savo artima” :) o siaip tai nieko keisto, nes net ne kiekvienas ir labiau ispruses finansuose suranda Snoro obligacijas antrineje rinkoje. o ka jau kalbeti apie paprastus zmogelius, kurie su finansu valdymu visai nesusije. tuo Snoras ir naudojasi. bet ka padarysi, jei tai pades jiems isgyventi per sia krize – as uz :)
Donatai, verčiau parašytum kokį straipsnį kaip ten ir kodėl Islandija bankrutuoja. Tuo pačiu kaip MPB ir “Aurora Holding” laikosi? Ar apie “skaudžias” temas nerašai? Jeigu ką mums irgi liūdna dėl to …
Ko pristojai prie Donato?
Gal nori įskaudinti?
Niekšas!