Putinas, Kinija ir Serbijos radikalai

Žinau, žinau – buvau nepateisinamas tinginys ir daugiau nei mėnesį nieko nerašiau. Per tą laiką buvo kilę keletas minčių, bet vis kažkaip įkvėpimo pritrūkdavo. Tai dabar jas ir sureziumuosiu.

Vienas reiškinys, kuris man įstrigo pastarąjį mėnesį – tai rinkose vėl paaštrėjęs politinės rizikos suvokimas. Jei prieš porą mėnesių ji buvo daugiausiai suvokiama, kaip Irano ir JAV konfrontacija, tai gegužę rinkos vėl prisiminė, kad visgi egzistuoja ir kitų, nors mažesnio masto, bet ne mažiau svabių rizikų.
Apie Ukrainos politines peripetijas jau rašiau, ir jos jau nieko nebestebina. Tačiau apie Serbijos politinę situaciją iki gegužės vidurio dauguma ten dirbančių investuotojų vis dėlto, panašu, buvo pamiršę (įskaitant ir mane patį). Po sausį įvykusių parlamento rinkimų, kuriuos realiai laimėjo valdančioji koalicija, visi atsipalaidavo ir priėmė kaip savaime suprantamą sklandų vyriausybės suformavimą ir status quo išlaikymą. To pasekoje Serbijos akcijų rinka su trenksmu šovė aukštyn ir iki balandžio pabaigos kone padvigubėjo. Ir čia staiga paaiškėjo, kad valdžios vyrai per tris mėnesius nesugebėjo pasidalinti postų, sudaryti vyriausybės ir iškilo reali pirmalaikių rinkimų grėsmė. Tarsi to būtų maža, į parlamento pirmininko postą išrenkamas Radikalų partijos (beje, turinčios daugiausia vietų parlamente, bet neįeinančios į pro-vakarietišką koaliciją) atstovas, kuris iškart pareiškia, kad Serbijai nėra jokio reikalo stoti į ES. Rinkos reakcija į tai buvo žaibiška – per tris dienas kainos nukrenta beveik 15%. Visa laimė, kad tai taip pat suveikė kaip šaltas dušas valdančiąjai koalicijai ir jie per savaitgalį sugebėjo pasiekti susitarimą, tuo pačiu atstatydinti naujai išrinktą parlamento pirmininką, ir patvirtinti vyriausybę likus mažiau nei valandai iki įstatymais nustatyto termino. Rinka vėl lengviau atsiduso ir per dvi dienas vėl atstatė iki tol pasiektas aukštumas.
Vis dėlto, rizikos suvokimas turbūt tapo aiškesnis – mažų mažiausiai kaip galvosūkis pavadinimu “Kosovo”. Teisybės dėlei reiktų pridurti, kad Serbijos rinka apskritai po tokio įspūdingo šių metų augimo tapo gana brangiai įvertinta pagal bendrovių uždirbamus pelnus, ir galbūt politiniai nesklandumai tapo tik katalizatoriumi, išprovokavusiu labai jau tikėtiną rinkos korekciją. Vis dėlto, žvelgiant į ateitį vertėtų nepamiršti, kad visos audringo augimo prognozės, piešiamos Serbijai, didele dalimi priklauso nuo vieno faktoriaus – šalies stojimo į ES ir iš jos gaunamų pinigų. O tai dar toli gražu nėra įvykęs faktas.

O dabar apie Rusiją. Šiandien man susidaro toks įspūdis, kad visus tuos metus V.Putinas sukandęs dantis kentėjo kompromisus su Vakarais, o patyliukais lipdė valstybinę energetinę imperiją, kuria galėtų vieną dieną pamojuoti, panašiai kaip vienas jo pirmtakas – batu. Matyt, Putino nuomone, tokia diena išaušo. Vakarams šiandien aiškai pasakyta, kad Rusija neketina daugiau klausytis demokratijos pamokėlių, taikstytis su NATO plėtra, ar lengva ranka atsisakyti “įtakos zonų”. Be to, Rusija dar kartą pademonstravo (TNK-BP pavyzdžiu), kad jos kieme žaidimas vyks pagal jos taisykles, kur lemiamą vaidmenį turi “administracinis resursas”. Tuo tarpu Rusijos verslininkai (lojalūs Kremliui, nes kitokių neliko) puikiai išmoko naudotis Vakarų kapitalo rinkų instrumentais ir po truputį supirkinėja verslus už Rusijos ribų.
O ką Vakarai į tai? JAV nors ir švelniu tonu, bet laikosi savo. Tačiau ES, deja, atrodo bejėgiškai. Draskoma individualių interesų ji niekaip nesugeba suformuoti bendros politikos Rusijos atžvilgiu, o ką jau kalbėti apie jos laikymąsi. Galbūt toks ir buvo Putino tikslas – išbandyti, kiek valios turi ES, ir kaip toli jis gali nueiti.
Tuo tarpu investuotojai jau reaguoja į paaštrėjusią Rusijos valdžios retoriką. Nuo gegužės pradžios RTS indeksas jau nukrito apie 7,5%, iš jų pusę – per pastarąsias dvi dienas. Jei tonas nepasikeis, fejerverkų dar pamatysim.

Dar viena grėsmė besivystančioms rinkoms glūdi Kinijoje. Šiomis dienomis vis garsiau kalbama apie akcijų rinkos burbulą Kinijoje. Prieš porą savaičių The Economist parašė apie tipinius investuotojus vidinėje Kinijos rinkoje – pensininkai, studentai, batų valytojai ir namų šeimininkės. O kadangi informacija apie bendorvių veiklos rezultatus sunkiai prieinama (ir dar mažiau suprantama), vienas iš pagrindinių kriterijų pasirenkant akcijas – jų kainos ir lėkštės ryžių gatvės restoranėlyje kainos santykis. Kitaip tariant – visi pagrindiniai ingredientai burbului pūstis yra. Nenuostabu, kad tų pačių Kinijos bendrovių akcijų kainos Shanchajaus (kur leidžiama prekiauti tik kinams) ir Hong Kongo (kur leidžiama prekiauti tik užsieniečiams) biržose neretai skiriasi keletą kartų. Dėl šio fenomeno nuogastavimus jau reiškia ir Kinijos valdžia, nes suvokia galimas socialines pasekmes burbului sprogus. Tik nežino, ką daryti. Turbūt siekdami po truputį išleisti garą, jie pagaliau pradėjo liberalizuoti kapitalo judėjimą – Kinijos finansų institucijoms leista investuoti užsienio rinkose. Geriau jau tai padėtų, nes prisimenant kaip per pasaulį nuvilnijo paskutinis Kinijos rinkos “žagtelėjimas”, sunku pervertinti galimas burbulo sprogimo pasekmes.

Author: Donatas

Paklauskit tų, kurie mane pažįsta.

5 thoughts on “Putinas, Kinija ir Serbijos radikalai”

 1. Idomi apzvalga, noriu siomis dienomis “ikisti” pinigu i fondus ir nzn ar kolkas verta ar palaukti, kada kainos nukris?
  Kur ta riba bus? Kila daug klausimu, nudegti labai nesinori :)

 2. Arturai,
  Bandymas atspėti, kada konkrečiai kainos kils ar kris – labai nedėkingas dalykas: šansai panašūs kaip spėjant, koks sekantis skaičius iškris žaidžiant rulete. Lamei, jei investuojate ilgam, to daryti net nebūtina. Tiesiog periodiškai skirkite investicijoms vienodą sumą pinigų, nesukdami galvos dėl “tinkamo laiko”. Kartais nusipirksite pigiau, kartais brangiau. Tačiau per ilgą laikotarpį akcijų kainos visvien linkusios kilti. Daugiausia ką galite padaryti – pasirinkti fondus, kurių valdytojais pasitikite ir kurių investavimo stilius bei filosofija jums priimtiniausi, o jie jau turėtų už jus pagalvoti, kada “tinkamas laikas”.
  Tačiau jei norite “įmesti trumpam”, tuomet – sveiki atvykę į didžiausią pasaulyje kazino! Jei nesate psichologiškai pasiruošęs prarasti bent pusės savo pinigų, patariu net nepradėti. ;)

 3. Donatai, tavo nuomone, ar atsizvelgs Rusija nors kiek i privatu uzsienini kapitala? Ta prasme kaip pirmoj tavo apzvalgos daly kad sureagavo Serbijos valdzia? Man ramybes neduoda tas Rusijos doleriu rezervas, kuri kaip girdejau viena ausim, ketinama isleisti i laisve – kas reikstu, mano nuomone, kad Kremlius reikalui esant sugebetu kompensuoti net labai dideli uzsieninio kapitalo pasitraukima is salies, tuo paciu vos ne nacionalizuodamas daugeli svarbiu ir jau gerai sutvarkytu kompaniju.
  Ar pagrista tokia mano baime (vidutiniu 1-2 metu laikotarpiu), ir kaip manai, ar yra priemoniu kuriu butu galima imtis dabar, norint apsisaugoti nuo neigiamos Rusijos stiprejimo itakos?

 4. Geras klausimas. Iš tikrųjų kaip tik pirmadienį Putinas mestelėjo mintį apie dalies Stabilizavimo Fondo pinigų investavimą į Rusijos “blue-chips”, visgi finansų ministras Kudrinas pasisakė prieš tokią idėją, nes tai padidintų ir taip didelę pinigų pasiūlą ekonomikoje ir sukeltų infliacijos šuolį. Tačiau prisimenant kaip Putinas agitavo liaudį dalyvauti Sberbanko ir VTB IPO, didesnio pinigų atsitraukimo iš Rusijos atveju, Stabilizacijos fondo intervencija, mano galva, visai įmanoma. Tokiu atveju tikrai iškiltų klausimas, ar tai vis dar rinkos ekonomika?
  O kas dėl Rusijos stiprėjimo, tai kol kas dar nežinau, ar tai daugiau grėsmė, ar galimybė. Ekonomiškai silpna Rusija nusirita į chaosą ir radikalizmą. Tuo tarpu ekonominis pakilimas atveria plačias galimybes. Gaila tik, kad staiga praturtėjusi Rusija žingsniuoja link imperinio autoritarizmo, kas ne tik didina riziką, bet ir gana nemalonu kaip piliečiui. :) Be jokios abejonės, tai naujas iššūkis Europai ir jai teks išmokti kitaip bendrauti su naująja Rusija. Bet čia jau politikų duona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *